Я - класний керівник

«…Бути добрим вчителем можна, тільки будучи добрим вихователем…"






                   

          




Майстер-клас: вироби для батьків 



 1 квітня 
 


 













Наше життя у таборі   

   

 Наше життя у 5-му класі



Ми - чергові  


















Волонтерська робота 






   
Наші іменинники  










 Ми за мир!


КОРИСНІ  ПОРАДИ
Небезпечні мобільники:
не станьте жертвою
їх випромінювання!
Учені довели: мобільні телефони шкодять усьому організму, і при цьому в першу чергу страждає мозок
П
ро цю небезпеку заявили лікарі з сусідньої Росії:
— Випромінювання, яке відбувається в результаті використання мобільних телефонів, має певну шкідливу дію.
Чим небезпечні?
Мобільники випромінюють мікрохвилі. І, коли ми підносимо трубку до вуха, утворюється електромагнітне поле. В результаті тканини мозку нагріваються. За заявою учених, це негативно позначається на роботі організму.
1. При нагріванні тканин мозку ми відчуваємо стрес. І організм працює на межі. У результаті його захисні сили швидко виснажуються. Страждають серце, посудини, дає збій нервова система.
2. Виділяються стресс-протеїни. Це білки, які прискорюють усі хімічні процеси в організмі. В тому числі й небезпечні — приміром, швидше починають рости пухлини і розвиватися інфекції.
3. Страждають клітини мозку. По запевненню вчених, електромагнітне випромінювання мобільників може міняти структуру клітин мозку. А це — серйозна загроза ракових пухлин і прояву важких спадкових недуг.
Пам'ятайте: навіть якщо ви не говорите по мобільнику, він все одно дає випромінювання.
Адже між телефоном і станцією йде обмін постійними сигналами, щоб підтримувати зв'язок. Якщо ви носите трубку на грудях або на поясі, її мікрохвилі можуть опромінювати серце, печінку й інші органи, порушуючи їх роботу.
Як розпізнати?
Учені попереджають: якщо ви розмовляєте по мобілі більше години на день, то вам можуть загрожувати:
головні болі;
неуважність, нудьга;
безпричинний гнів або страх.
Як же звести шкоду мобільників до мінімуму? Допоможуть правила безпеки.
ПРОСТІ ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ

1
 Обмежте час розмов. Національний комітет із захисту від випромінювань при Академії наук рекомендує: щоб не стати жертвою шкідливих хвиль, говоріть по мобільнику не довше за три хвилини. І обов'язково робіть перерву між дзвінками не менше 15 хвилин.
2
Захистіть дітей. Для їх зростаючого організму і мозкових клітин мікрохвилі телефону найбільш небезпечні. До того ж від розмов у дитини може запалитися слуховий нерв. Тому не давайте мобільники дітям до 12 років! Вважаєте, що телефон дитині потрібний? Обмежуйте час розмов до однієї хвилини. А ще краще, якщо дитина уміє читати і писати, переконайте його обходитися тільки есемесками. До речі, ця порада є хорошою і для дорослих. При відправленні текстових повідомлень мобільник завдає нашому організму мінімальної шкоди.
3
Не кладіть телефон поряд з подушкою, коли лягаєте спати. Учені довели: його мікрохвилі призводять до розладу сну. Краще відключите на ніч трубку або відкладіть її на безпечну відстань — не менше метра від узголів'я ліжка.
4
Не носіть телефон на грудях, поясі або у внутрішніх кишенях. Щоб його випромінювання не зашкодило внутрішнім органам, тримайте трубку чимдалі від тіла — в сумці або в зовнішніх кишенях.
5
Користуйтеся навушниками і мікрофоном, що підключаються до мобільника. Вони дозволять тримати апарат чимдалі від вуха, а значить, забезпечать мозок від шкідливого випромінювання.


ЯКЩО РОЗБИВСЯ ГРАДУСНИК…
Якщо ви розбили градусник, пам’ятайте про головне — прибирати ртуть треба ретельно. І швидко. Адже вона е дуже небезпечною для людського організму, і може призвести до непоправних наслідків.
Перед збором ртуті одягнути гумові рукавички: речовина не повинна дотикатися до шкіри.
Максимально ретельно зберіть ртуть і частини градусника, що розбилися, в скляну банку з холодною водою, щільно закрийте кришкою, яка закручується. Вода потрібна для того, щоб ртуть не випаровувалася.
Дрібні крапельки можна зібрати: шприцом, гумовою грушею, лейкопластиром, скотчем, мокрою газетою.
Банку необхідно передати фахівцям служби «101», яких ви зобов’язані викликати і повідомити про інцидент.
Відчиніть вікна й провітріть приміщення. Якщо і залишилися які-небудь випари, хай вивітрюються.
Місце розливу ртуті обробіть розчином хлорного вапна або хлораміну. Якщо в домі цього не знайшлось, можна приготувати гарячий мильно-содовий розчин: 30 г соди, 40 г тертого мила на один літр води.
Пийте більше сечогінної рідини (чай, кава, соки), оскільки ртутні утворення виводяться з організму через нирки.
Викидати термометр, що розбився в сміттєпровід. Випари двох грамів ртуті здатні забруднити шість тисяч кубометрів повітря.
Підмітати ртуть віником: жорсткі лозини лише подрібнять отруйні кульки.
Збирати ртуть за допомогою пилососу: повітря, що продувається пилососом, полегшує випар рідкого металу. До того ж, техніку після цього доведеться відразу ж викинути.
У жодному випадку не можна створювати протяг до того, як ви зібрали ртуть.
Прати одяг і взуття, що контактували з ртуттю в пральній машині. По можливості — це вбрання краще викинути.
Спускати ртуть у каналізацію. Вона має властивість осідати в каналізаційних трубах.

ДЕКІЛЬКА 
МАЛЕНЬКИХ  СЕКРЕТІВ

>> 
Організм людини — штука складна, і часто він дає різні збої: то болить зуб, то затекла рука, то в боці щось коле. Проте від цих неприємних відчуттів можна легко позбавитися, якщо знати парочку секретів свого тіла.
Якщо боїтесь уколів
Кашляйте під час введення голки. Кашель викликає раптовий короткочасний підйом тиску в грудній клітці та спинномозковому каналі. При цьому пригнічуються больові рецептори.
Якщо болить зуб
Полегшіть свої страждання, не відкриваючи рота. Розітріть кубик льоду на тильній стороні долоні у V-образній перетинці між великим і вказівним пальцем. Зубний біль зменшиться наполовину: стимуляція нервів на цій ділянці руки блокує больові сигнали мозку.
Якщо ви страждаєте від морської хвороби
Встаньте на нижню палубу й дивіться на горизонт. Так трохи полегшиться протиріччя між тим, що ви бачите навколо себе, і тим, що ви відчуваєте. Можна також з'їсти перед подорожжю трохи імбиру.
Якщо закладений ніс
Упріться язиком в небо рота, а потім натисніть пальцем  між бровами. В результаті сошник (трапецієвидна кістка, що утворює задню частину перегородки носа) поворушиться і полегшить напруженість. Через 20 секунд ніс почне «відкладати».
Якщо затекла рука
Похитайте головою з одного боку в інший. «Життя» повернеться в руку менш ніж за хвилину. Часто подібні відчуття в руці — результат затискання нервів у м'язах шиї.
Якщо з носа тече кров
Покладіть шматочок вати на верхні ясна — відразу за маленьку вуздечку якраз під носом — і як слід затисніть її. В більшості випадків кров тече з передньої частини носової перегородки, і її можна зупинити, затиснувши саме цю ділянку.
Якщо треба вивчити що-небудь напам'ять
Повторіть цей текст перед сном. Оскільки наша голова в основному упорядковує спогади саме уві сні, все, що ви намагалися запам'ятати на ніч, з великою вірогідністю запишеться в довготривалу пам'ять.
Якщо обпалили палець
Притисніть до опіку чисту подушечку пальця іншої руки. Хоча лід швидше зніме біль, при його докладанні вірогідніша поява пухирів. А при докладанні пальця обпалена шкіра просто повернеться до нормальної температури і, може, справа обійдеться без пухиря.
Якщо погано чутно, що бурмоче співрозмовник
До нього треба обернутися правим вухом. Праве краще вловлює швидкі мовні ритми. А якщо хочеться розчути, що за мелодія грає тихо-тихо, оберніться до джерела звуку лівим вухом. Воно краще правого розрізняє музичні тони.
Якщо перепили до запаморочення
Покладіть руку на що-небудь стійке. Частина внутрішнього вуха, яка відповідає за рівновагу (купула), плаває в рідині, яка має ту ж щільність, що й кров. Алкоголь розбавляє кров у купулі, вона стає менш щільною і піднімається, «обдурюючи» мозок. Тактильні відчуття дають йому інше враження, і світ встає на своє місце. Причому відчуття саме від чутливої руки: враження від того, що ногами ви стоїте на землі, недостатньо.
Якщо після бігу коле в боці
Видиха́йте, коли наступаєте на ліву ногу. Більшість людей роблять видих, коли права нога торкається землі. Це створює тиск на печінку, яка знаходиться справа, а вона давить на діафрагму і викликає біль в боці.
Якщо ночами мучить печія
Спіть на лівому боці. Дослідження показали, що при такому положенні людина менш страждає від викидів кислоти в стравохід. Стравохід і шлунок розташовані під певним кутом: коли ви лежите на правому боці, шлунок виявляється вище, а коли на лівому — нижче, і затікання кислоти з нього менш ймовірне.
Якщо сильно б'ється серце
Подуйте на великий палець. На частоту скорочень серця чинять вплив фази дихання: вдих викликає пригноблення блукаючого нерва і прискорення ритму, а видих — роздратування блукаючого нерва і уповільнення сердечної діяльності.
Якщо лоскоче в горлі
Посмикаєте і подряпайте своє вухо. Коли стимулюються вушні нерви, в горлі рефлективно виникає м'язовий спазм. Він полегшить неприємний лоскіт.



Невідкладна допомога потерпілим на пожежі
1. Виведи людину з небезпечної зони.
2. Якщо на ній загорівся одяг, загаси полум’я (зупинитися, впасти, котитися).
3. Якщо вона отруїлася чадним газом, якомога швидше виведи її на свіже повітря й виклич лікаря.
4. Якщо потерпілий знепритомнів, дай понюхати нашатирний спирт, побризкай обличчя водою.
5. У разі припинення дихання й серцевої діяльності розпочни непрямий масаж серця і штучну вентиляцію легень.
6. Потерпілих, які мають опіки, до приїзду лікаря накрий, зігрій, дай чаю, кави, знеболювальне.
7. При опіках І ступеня (почервоніння шкіри і пекучий біль) уражену ділянку охолоди під струменем води або в посудині з холодною водою протягом 20-30 хвилин.
8. При опіках II ступеня (піхури, заповнені прозорою рідиною) наклади на уражену ділянку стерильну пов’язку. Піхури проколювати не можна.
9. При опіках III і IV ступеня до приїзду лікаря спробуй зняти тліючий одяг і накрий потерпілого чистим простирадлом.



 Як уберегтися від переохолодження
У холодну пору медики радять:
*  Одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним.
*  Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.
*  Вiзьмiть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.
*  Не виходьте на мороз голодним. Обов`язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли — також з`їжте що-небудь.
*  Заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.
*  Візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.
*  Працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам.
*  Не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно.
*  Слідкуйте за прогнозом погоди.
Медики також застерігають, що категорично не можна:
*  торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а отже, під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.
*  вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
Як тільки з`являться симптоми переохолодження — воскові плями та оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.
Перша допомога при переохолодженні нескладна — зігрійтеся, посидьте у теплому приміщенні кілька годин, поїжте.
У разі обмороження слід негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку, треба перевдягнутися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла.
При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин — накладати термоізолюючі пов`язки (ватно-марлеві, бавовняні тощо), вживати теплі напої.
В жодному разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою, або біля гарячих батарей, тому що це може призвести до значного поглиблення ураження.
Обов`язково пийте якомога більше рідини, будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та покращать циркуляцію крові. Прийміть знеболювальні та негайно зверніться по кваліфіковану допомогу.


Надання долікарської допомоги в екстремальних ситуаціях

(тест)
1. Якщо на постраждалому при пожежі зайнявся одяг, необхідно:
А) Не давати потерпілому бігати; повалити його на підлогу (землю); збити полум'я (залити водою, засипати землею, закидати снігом, накинути щільну тканину).
Б) Дозволити потерпілому бігати (холодне повітря загасить полум’я.
В) Зачекати, поки не згасне полум’я і надати постраждалому першу допомогу.
2. Погасивши на потерпілому одяг, необхідно:
А) Видалити з місць опіку залишки одягу, промити опіки водою.
Б) Змазати місця опіку йодом або жиром, накласти стерильну пов’язку.
В) Накрити місце опіку стерильною серветкою, дати постраждалому багато пиття, 1-2 таблетки анальгіну.
3. Встановіть правильну послідовність надання першої медичної допомоги при відкритому переломі в зоні хімічного ураження.
А) Евакуація потерпілого.
Б) Проведення іммобілізації табельними або підручними засобами.
В) Надягання протигазу на потерпілого.
Г) Зупинка артеріальної кровотечі.
Д) Накладення стерильної пов'язки на рану.
Е) Попередження травматичного шоку.
4. На автобусній зупинці Ваш товариш раптово впав. Він – непритомний, шкіряні покрови його бліді, з сіруватим відтінком, зіниці на світло не реагують. Оберіть правильні відповіді та розташуйте їх у порядку виконання.
А) Викликати швидку допомогу.
Б) Перевірити наявність пульсу на сонній артерії і реакції зіниць на світло.
В) Покликати на допомогу дорослих.
Г) Визначити наявність ознак життя за допомогою люстерка.
Д) Приступити до виконання штучного дихання та масажу серця.
Е) З’ясувати, що передувало непритомності.
Є) Покласти товариша на живіт.
Ж) Прикласти до голови холод (лід у целофановому пакеті, пляшку холодної води тощо).
З) Піднести ватку з нашатирним спиртом.
5. При виконанні реанімаційних заходів Ви будете: (оберіть правильні відповіді)
А) Міряти артеріальний тиск.
Б) Накладати стерильні пов’язки.
В) Накладати шини на ушкоджені кінцівки.
Г) Проводити непрямий масаж серці.
Д) Робити штучне дихання.
6. Під час руху групи в грозу поряд ударила блискавка. Одна людина впала. При огляді ви помітили на його тілі великі деревовидні червоні смуги, явну відсутність ознак життя. Чи будете ви:
А) Наносити прекардіальний удар, робити штучне дихання та масаж серця потерпілому?
Б) Закопувати його в землю для відведення електричного струму, одержаного в результаті удару блискавки?
В) Розтирати спиртом ділянки тіла, на яких видні червоні смуги?
Г) Не чіпаючи потерпілого, чекати, поки він сам прийде до свідомості?
7. Під час прогулянки до лісу одне з старих дерев зламалося, впало і придавило Вашому товаришу ногу. Виберіть правильні варіанти, запишіть їх буквами, додержуючись послідовності виконання дій:
А) Зняти взуття й обкласти ноги нижче перешкоди пляшками з гарячою водою.
Б) Обкласти ноги холодом (пакетами з льодом, снігом, пляшками з холодною водою).
В) Туго забинтувати ноги до місця перешкоди.
Г) Запропонувати багато теплого пиття постраждалому.
Д) Виключити вживання будь-якої рідини.
Е) Дати 2 таблетки анальгіну.
Є) Накласти захисні джути на стегна вище місця здавлювання.
Ж) Постійно розтирати й масажувати ноги постраждалому.
З) Після звільнення на кожну ногу накласти шину від пахової складки до п’ятки.
І) Після звільнення ноги туго забинтувати до пахових складок. Переносити і перевозити постраждалого на ношах при задовільному самопочутті.
Ї) Не намагатися повторити спробу підняти дерево й не турбувати постраждалого до прибуття рятувальної служби, навіть коли чекати на прийдеться кілька годин.
К) Визволяти ноги не витрачаючи часу на накладання захисних джутів.
8. Гуляючи узимку Ви помітили ознаки відмороження рук. Швидко повернувшись додому Ви:
А) Негайно занурюєте руки під гарячу воду, змазуєте їх жиром, п’єте гарячий чай.
Б) Розтираєте уражені кінцівки спиртом, проколюєте пухирі у разі їх появи, звертаєтесь до лікаря.
В) Відігріваєте відморожені кінцівки у теплій воді, поступово підвищуючи її температуру, п’єте гарячий чай, при виникненні пухирів — накладаєте стерильну пов’язку і викликаєте лікаря.


Ключі до завдань: 1 — А;       2 — В;     3 — В,Г,Е,Д,Б,В;       4 — Б,Д,В,А,Ж;
                                5 — Г,Д;    6 — А;    7 — Є,В,Б,Г,Е,З,К;     8 — В.
                 


                             УВАГА, ГРИП!

Грип — гостре інфекційне захворювання. Збудником захворювання є вірус, а   джерелом — хворі на грип. Збудник захворювання проникає в організм людини повітряно-крапельним шляхом, через заражені предмети загального користування, столовий посуд та ін.

Характер клінічного протікання хвороби:
Захворювання починається з ознобу, головного болю, загального недомагання, відчуття розбитості, високої температури. З'являється нежить і кашель, біль в очах, носові кровотечі, зміни зі сторони серцево-судинної системи.

Профілактичні заходи:
• активне виявлення, ізоляція, госпіталізація хворих і підозрілих на захворювання;
• посилення санітарного режиму в школах, дитячих дошкільних закладах, у колективах;
• проведення специфічної профілактики.
Перенесення грипу «на ногах» може призвести до тяжких ускладнень хвороби. Можливі ускладнення, пов'язані із запаленням мозку і його оболонок (менінгіт). Легеневі ускладнення спостерігаються головним чином у маленьких дітей і людей похилого віку.
Швидкість поширення грипу значною мірою залежить від свідомості населення.
Хворим на грип не можна користуватись спільними речами (рушником, посудом і ін.), вітатись за руку, цілувати рідних та близьких, особливо дітей та людей похилого віку.
Члени родини при догляді за хворими повинні прикривати ніс та рот марлевою маскою, яку можна виготовити в домашніх умовах.
Потрібно систематично провітрювати кімнату, в якій перебуває хворий. Приміщення слід прибирати вологим способом, використовуючи 0,5 % розчин відстояного хлорного вапна або 1% розчин хлораміну.
З метою профілактики вживати часник та цибулю.


КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ ЗАЙМАТИСЯ САМОЛІКУВАННЯМ.


ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС КАНІКУЛ
1. Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, слід чітко виконувати правила дорожнього руху:
· рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, притримуючись правого боку;
· за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
· переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема, підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
· виходити на проїжджу частину з-за транспортних засобів, упевнившись, що не наближаються інші транспортні засоби;
· чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
· у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору, чи спеціальним звуковим сигналом, треба утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;
· категорично заборонено вибігати на проїжджу частину, влаштовувати на ній або поблизу неї ігри;
· по проїжджій дорозі на велосипеді рухатися можна тільки дітям, які досягли 16-ти років; мопеди й велосипеди мають бути обладнанні звуковим сигналом та світлоповертачами: попереду – білого кольору, по боках – оранжевого, позаду – червоного; на голові у водія має бути захисний шолом; слід чітко дотримуватися правил дорожнього руху;
· водіям мопедів і велосипедів заборонено: керувати транспортом із несправним гальмом і звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися по автомагістралях, коли поряд є велосипедна доріжка; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках; їздити не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби;
· заборонено виїжджати на проїжджу частину на інших засобах для катання (скейтборд, самокат, ролики тощо), обирати місце для катання слід на дитячих майданчиках;
· учні повинні виконувати зазначені правила, а також інші Правила дорожнього руху України, із якими вони ознайомилися на уроках основ здоров’я, виховних годинах, інших навчальних спеціалізованих установах, предметних уроках;
· дітям заборонено перебувати поблизу залізничних колій без суп дорослих;
· учні, користуючись транспортним засобом, повинні сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручні або інші пристосування.
2.  Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:
· заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо);
· користуватися газовою плитою вдома слід тільки із спеціалізованим електричним приладом для вмикання і під наглядом дорослих;
· заборонено використовувати віконниці на вікна для затемнення приміщень і застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення; застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене з горючих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо); застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо), використовувати хлопушки; застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння; встановлювати стільці, крісла тощо, конструкції, які виконано з пластмас і легкозаймистих матеріалів, а також захаращувати предметами проходи та аварійні виходи;
· у жодному разі не можна брати на вулиці чи в іншому місці незнайомі чи чужі предмети, зокрема побутову техніку, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших установах – це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації;
· не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, що живляться струмом. Користуватися електроприладами тільки сухими руками і в присутності батьків. У разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, її іскріння, слід негайно повідомити дорослих;
· не збиратися біля проходів у громадських установах, на входах та виходах, у приміщеннях вестибюлю;
· під час участі в масових заходах не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, виконувати правила пожежної безпеки;
· уразі пожежної небезпеки: наявності вогню, іскріння, диму – потрібно негайно вийти на повітря (за двері, балкон) та кликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, також свій номер телефону;
· при появі запаху газу в приміщенні у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту, якщо вона була ввімкнена, й вийти з приміщення; покликати на допомогу дорослих, негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону; назвавши своє ім’я, прізвище, коротко описавши ситуацію й залишивши свій номер телефону.



3. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо, учні повинні чітко виконувати правила щодо попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:
· під час канікул заборонено перебувати біля водойм без супроводу дорослих для запобігання утоплення дітей. Коли вода покрита шаром льоду – категорично заборонено ступати на лід для попередження провалювання під нього;
· заборонено перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих напівзруйнованих будівель для запобігання обрушень будівельних матеріалів й попередження травм та загибелі дітей;
· категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;
· пересуватися слід обережно, спокійно. Беручи участь в іграх, не створювати хаотичного руху, не штовхатися, не кричати. На вулиці бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк;
· на вулиці не варто підходити до обірваних, обвислих проводів або проводів, що стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння – ці проводи можуть бути ще підживлені електрострум ом;
· не слід підходити до щитових, залазити на стовпи з високовольтними проводами – можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень на відстані 5 м;
· потрібно бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки, атракціони, турніки та інші прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших, щоб не призвести до падіння чи іншого травмування;
· не можна виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння дітей із висоти;
· не слід підходити до відчинених вікон, мити їх тільки в присутності дорослих, не нахилятися на перила, парапети сходинок для запобігання падіння дітей із висоти;
· не спускатися в підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища – там може бути отруйний газ;
· не вступати в контакт із незнайомими тваринами для запобігання отримання укусів від хворих на сказ тварин;
· слід застосовувати всі знання й правила, отримані на уроках основ здоров’я, виховних годинах, навчальних уроках.
4.  Під час канікул учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, громадських місцях, у друзів, у замкнутому просторі приміщень із чужими людьми, правила попередження правопорушень та насильства над дітьми:
· не можна розмовляти чи вступати в контакт із незнайомцями, особливо – не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками міліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;
· не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Скажіть, що не знаєте, і швидко йдіть геть;
· перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям до 10-ти років можна до 20 год, до 14-ти років – до 21 год, до 18-ти років – до 22. У темну пору сезону – до настання темряви;
· діти мають право не відчиняти дверей дому навіть представникам правоохоронних органів. Якщо незнайомець запитує, чи скоро прийдуть батьки, повідомте, що скоро – вони у сусідів, а в цей час зателефонуйте батькам, а двері незнайомцям не відчиняйте;
· перебувати подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми; у стосунках із оточуючими слід керуватися толерантними відносинами;
· не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважними, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупиніться й відійдіть у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;
· під час перебування на дискотеці, слід завчасно попередити батьків, щоб зустріли вас після закінчення заходу; керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку діями чи словами. У разі небезпечної ситуації потрібно звертатися до служби охорони закладу, викликати міліцію за номером 102, зателефонувати батькам;
· заборонено вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень.  батьки неповнолітніх, які не займаються вихованням своїх дітей, підлягають адміністративному штрафу в розмірах, передбачених відповідною статтею Карного кодексу України;
5. Під час канікул учні повинні виконувати правила з запобігання захворювань на грип, інфекційні, кишкові захворювання, педикульоз тощо:
· при нездужанні не виходити з дому, щоб не заражати інших людей, викликати лікаря;
· хворому слід виділити окреме ліжко, посуд, білизну;
· приміщення потрібно постійно провітрювати;
· у разі контакту із хворим варто одягати марлеву маску;
· хворому слід дотримуватися постільного режиму;
· потрібно вживати заходів профілактики: їсти мед, малину, цибулю, часник; чітко виконувати рекомендації лікаря;
· перед їжею треба мити з милом руки;
· не їсти брудні овочі та фрукти, ретельно їх мити й ошпарювати;
· для запобігання захворювань на педикульоз, слід регулярно мити голову; довге волосся у дівчат має бути зібране у зачіску, не можна користуватися засобами особистої гігієни (гребінцем) інших осіб, а також передавати іншим свої засоби гігієни. Не міряти й не носити чужого одягу, головних уборів, а також не передавати іншим свій одяг;
· заборонено самостійно вживати медикаменти, не рекомендовані лікарем;

· якщо ви погано почуваєтеся, а дорослих немає поряд, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.





 

Немає коментарів:

Дописати коментар